wtorek, 10 października 2017

Wishlist - fall/winter trends 2017.

Hello my lovely readers! Today I'll share with you with my review of the hottest trends of fall and winter 2017. The new season has finally came, what in the same time means that we have to change our clothes to thicker and warmer ones. Like in every year, designers have determined trends on their fashion shows and decided what we should wear to look fashionable and stylish. Below, I created the list of my favourite trends from things from RoseGal, I hope that you'll like it!

Witajcie moi drodzy! W dzisiejszym poście podzielę się z Wami moim przeglądem najgorętszych trendów na jesień/zimę 2017. Nowy sezon się zaczął, a wraz z nim bezsprzecznie przychodzi czas na przegląd naszej garderoby i wybieranie nieco grubszych i cieplejszych ubrań. Jak w każdym roku, projektanci wyznaczyli trendy na swoich pokazach, decydując co powinniśmy ubrać, żeby wyglądać modnie oraz stylowo. Poniżej przygotowałam dla Was listę z rzeczy od RoseGal, mam nadzieję, że się Wam spodoba!


1. Something red. Unquestionably, red is the hottest color of this season - designers offer to wear that color from head to toe, but if it seems "too much" for you, try one red detail in your wardrobe.
1. Coś czerwonego. Czerwony został bezsprzecznie uznany za kolor sezonu - projektanci proponują, żeby nosić go od stóp do głów, ale jeżeli jest to dla Was za dużo, postawcie na jeden czerwony detal w Waszej szafie.

2. Something with floral embroidery. Floral prints are really trendy right - but one thing that you should notice is the fact that flowers are darker, softer and more romantic.
2. Coś z kwiecistym haftem. Kwieciste wzory są naprawdę modne, jakkolwiek w przeciwieństwie do tych z kolekcji wiosna/lato te są ciemniejsze, bardziej stonowane oraz romantyczne.


3. Something in pale pink color. This is color, which appered in my wardrobe on previous year and honestly, I couldn't resign from it this year, because it's really chic.
3. Coś w odcieniach "brudnego", pastelowego różu. To kolor, który pojawił się w mojej szafie w poprzednim roku i szczerze powiedziawszy jest tak szykowny oraz twarzowy, że nie mogłam go pominąć w mojej liście.

4. Something from the men's world. Choosing the right oversized blazer for women could be challenging, but this one looks just perfect.
4. Coś z męskiego świata. Wybranie właściwego, odrobinę za dużego żakietu dla kobiet potrafi być wyzwaniem, ale patrząc na poniższą marynarkę nie mam wątpliwości, że jest po prostu idealna.


5. From universe with love. Everything what is conected with stars, galaxies or planets in general is really trendy this season, so I think that the easiest way to incorporate this trend to your daily wardrobe is to buy something silver or golden.
5. Pozdrowienia z kosmosu. Wszystko to, co jest związane z gwiazdami, galaktyką czy też z planetami jest bardzo modne w tym sezonie i uważam, że najłatwiejszym sposobem na dodanie go do swojej szafy jest wybranie czegoś w odcieniach srebra bądź złota.

The last thing, I'd love to share you with, is information that if you want some new clothes, take a look in this store - summer sales is still going, all things are at least 33% off, use code RGEN for another 10% off! / Ostatnią wiadomością, z którą chciałam się z Wami podzielić jest informacja, że jeżeli potrzebujecie nowych ubrań, zajrzyjcie do tego sklepu - letnie wyprzedaże wciąż w nim trwają, wszystko jest przecenione co najmniej o 33% - jeżeli użyjecie kodu RGEN dostaniecie kolejne 10% zniżki.

14 komentarzy:

 1. Świetny post, Twój wybór bardzo mi się podoba . Jak dobrze ,że w tym sezonie pojawiają się bardziej wesołe kolory :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. What a fabulous dress, I love it very much, love your blog too. Thank you for sharing!!!

  xxx

  www.bridesonamission.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Great trends, my favourite is the pink jumper!!
  Have a lovely day :)
  Rosanna x
  Rose's Rooftop

  OdpowiedzUsuń
 4. I love blazers and this one is so pretty. Also like the boots! xx
  Coco and Jeans by Marisa x My Instagram x My Bloglovin

  OdpowiedzUsuń
 5. Great wishlist! Thanks for sharing. :)

  If you would like to support each other with follow, let me know on my blog:
  Shoot for the stars
  Visit me at: starshinebeauty.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. thank u for this my dear ivonne! ♥ rosegal is a beautifull website ♥

  OdpowiedzUsuń
 7. I'm in love with the boots with floral embroidery, the camel blazer and the silver bag! Great post

  Marisol x

  OdpowiedzUsuń
 8. I like you selections Ivonne, especially the embroidered boots. Autumn is one of my favourite seasons. x/Madison
  FASHION TALES

  OdpowiedzUsuń
 9. Very beautiful list, love all pieces. Thanks for sharing Ivonne.

  OdpowiedzUsuń